• Rafał Zbrzeski

Trzy kolory

Biorąc pod uwagę, że Kanada jest drugim pod względem wielkości państwem na świecie zaskakująco niewiele wiem o muzyce z tego kraju. Jednak, gdy los podsuwa płyty z tych mniej zbadanych muzycznie zakątków globu, grzechem byłoby nie skorzystać i nie pochylić się nad nimi. Nie oszukujmy się - większość z nas mówiąc „jazz” ma na myśli przede wszystkim muzykę ze Stanów Zjednoczonych i wybranych krajów europejskich. Warto uwolnić się od tego schematu i na przykład posłuchać co jest grane w Toronto.


Rob Clutton Trio - Counsel Of Primaries

/SnailBongBong, 2020/

Mimo, że kanadyjski kontrabasista Rob Clutton ma na koncie niemały dorobek płytowy i współpracę ze znaczącymi muzykami współczesnej sceny kreatywnego jazzu, Counsel Of Primaries jest moim pierwszym spotkaniem z twórczością artysty. Tegoroczny album powstał w trzyosobowym składzie: Karen Ng - saksofon altowy, Nick Fraser - perkusja i grający na kontrabasie lider, który odpowiada także za wszystkie kompozycje.


Widniejące na okładce trzy plamy w podstawowych barwach malarskich, stanowią pewną podpowiedź co do natury dźwięków, które znalazły na Counsel Of Primaries. Clutton jest twórcą, który wykazuje się przemyślaną oszczędnością w doborze środków ekspresji. Przynosi to wymierne efekty - pierwszym co rzuca się w uszy jest niebywała klarowność poszczególnych utworów. Rozedrgane, powtarzalne motywy przeplatają się z kojącymi, kołyszącymi melodiami. Dźwięki saksofonu i kontrabasu przez większość czasu snują się niespiesznie kontrastowane przez pełną napięcia grę perkusisty (ach te talerze!). Lakoniczne, momentami wręcz ascetyczne brzmienie działa na korzyść uwypuklenia emocji, którymi wypełniona jest muzyka tria. Jest coś wyrafinowanego w tak wstrzemięźliwym i delikatnym podejściu do dźwięków. Dzięki zredukowaniu ilości nut i pozostawieniu dużej ilości powietrza muzyka stała się przejmująco bezpośrednia.


Słuchanie Counsel Of Primaries można porównać do oglądania malarstwa abstrakcyjnego – barwy i kształty odwołują się wprost do emocji odbiorców, a ich znaczenie wydaje się kryć w odczuciach jakie wywołują.76 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie