• Rafał Zbrzeski

Kwartet na TAK!

Zaktualizowano: 9 cze 2020

Chyba wszyscy, których interesuje muzyka około jazzowa, zdążyli już przywyknąć do artystycznej płodności muzyków ze Skandynawii. Czasem trudno nadążyć za wszystkim co ukazuje się na tamtejszej scenie. W gąszczu premier nadzwyczaj łatwo przeoczyć wartościowe propozycje. Niniejszy wpis poświęcony jest takiej właśnie przeoczonej płycie, do której wróciłem z niekłamaną przyjemnością.


The Big YES! - The Big YES!

/Nakama, 2019/


Debiut kwartetu The Big YES! zawiera tylko jeden, trwający nieco ponad pół godziny utwór. Tytuł Kalmar stanowi nawiązanie do historycznej unii kalmarskiej. Od końca XIV wieku, przez ponad stulecie, Szwecja, Norwegia i Dania zjednoczone były pod jednym berłem. Kilkaset lat później, w roku 2018 muzycy z tych państw zawarli unię artystyczną, dokumentując ją spontaniczną sesją nagraniową.


Muzyka The Big YES! to nowoczesny, pełen werwy free jazz. Anna Högberg na saksofonie altowym, Maria Bertel na puzonie i obsługująca elektronikę, Christian Meaas Svendsen na kontrabasie i Ole Mofjell za perkusją postawili na mocne otwarcie. W pierwszych minutach dźwięki kotłują się i bulgoczą, panie grające na instrumentach dętych nie oszczędzają płuc. Gdzieś na wysokości siódmej minuty wszystko dość niepodziewanie się uspokaja, inicjatywę przejmuje Svendsen wydobywający z kontrabasu, za pomocą krótkich i gęstych pociągnięć smyczkiem, kaskadę dźwięków w wysokich rejestrach. Na dłuższą chwilę muzyka spowalnia, pojawia się nisko płynace elektroniczne tło, perkusista sięga po rozmaite przeszkadzajki, saksofon odzywa się krótkimi piskami. Stopniowo znów robi się gęściej i coraz bardziej intensywnie. Saksofon i puzon w dwugłosie ocierają się o siebie, kontrabas coraz mocniejszymi akcentami zagęszcza atmosferę. Raz jeszcze, na moment wszystko spowalnia, by można było nabrać oddechu przed bezkompromisowym zakończeniem. W finale intensywność z początku albumu wraca w zwielokrotniony, ekstatyczny sposób.


Mocna i zróżnicowana propozycja muzyczna - ale do takich potomkowie wikingów zdążyli nas przyzwyczaić.
30 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie